Žákovský parlament

Parlamentní činnost si dává za prioritu být funkčním školním orgánem,
který bude nápomocen vedení školy, učitelům i žákům.

Vede: Mgr. Petra Votrubcová

Složení žákovského parlamentu: členové jsou voleni

Elena Kutílková

Václav Tomášek

Jan Kříž

Oldřich Liška

Natálie Vaňková

Karel Halaška

Barbora Malá

Lenka Skramuská

Anna Macháčková

Vojtěch Šulík

Viktorie Petrusová

Matouš Plaček

Bohdan Taňčak

Michaela Malivánková

předseda žákovského parlamentu – V. Šulík

místopředseda žákovského parlamentu – B. Taňčak

zapisovatel žákovského parlamentu – A. Macháčková

Schůzky parlamentu: parlament se schází minimálně jednou v měsíci, vždy po domluvě se členy, schůzky probíhají ve dvou variantách – během dopoledního vyučování, po vyučování

Školní desatero:

1) My žáci bereme na vědomí, že žákovská knížka je úředním dokladem a podle toho s ní budeme zacházet. Budeme ji pravidelně předkládat rodičům.

2) Chováme se k sobě hezky a mile, neděláme rozdíly, každý se baví s každým, nikdo se nepovyšuje nad mladší a slabší. Pokud máme nějaký, jakýkoliv problém, svěříme se rodičům, učiteli, výchovnému poradci nebo metodikovi prevence.

3) Staráme se o svoji třídu a neničíme školní majetek, protože chceme, aby se nám ve škole líbilo. Nečmáráme po zdech, udržujeme pořádek v areálu školy.

4) Známe a používáme pravidlo PPP - pozdravím, poprosím, poděkuji. Během komunikace nepoužíváme vulgární výrazy.

5) Během hodiny dodržujeme pokyny učitele, dáváme pozor, nevykřikujeme a nehledáme důvod k odchodu ze třídy, během výuky neopouštíme školní budovu.

6) Nesmíme šikanovat ani šikaně přihlížet. Víme, že pokud  budeme vyvolávat nepřátelství, mstít se, spolčovat se s druhými k jakémukoliv druhu šikanování  včetně kyberšikany jednoho dítěte nebo si budeme libovat v násilném, vyprovokovaném chování, budeme hodnoceni velice přísně v souladu s ustanovením Školního řádu.

7) Do školy chodíme přiměřeně a čistě oblečeni, nenosíme žádné předměty, které by mohly ublížit spolužákům.

8) Nelžeme, nepodvádíme, mluvíme vždy pravdu, neboť lži a pomluvy mezi slušné lidi nepatří.

9) V průběhu vyučování máme vypnutý mobilní telefon a sami si za něj ručíme.

10) Dodržujeme pravidla Školního řádu, se kterým jsme byli všichni seznámeni.

V Základní škole Aloise Klára Úštěk byl v září 2016 zřízen Žákovský parlament jako žákovská zastupitelská organizace. Smyslem fungování parlamentu bylo zajištění vlivu žáků na rozhodování o záležitostech školy, získávání důležitých informací a hájení práv dítěte.

Parlament předkládá podněty, otázky a návrhy vedení školy i učitelům, snaží se o optimální řešení problémů, zajišťuje prostor pro komunikaci mezi žáky, učiteli, veřejností a podílí se na chodu školy. Školní parlament se stal součástí Školního vzdělávacího programu.

Práce na půdě parlamentu vychází z obsahu Úmluvy o právech dítěte, která byla přijata 20. 11. 1989 Valným shromážděním OSN a k níž přistoupila i ČR.

Podle této Úmluvy má dítě právo:

- vyjádřit svůj názor a požadavek
- na opatření k zajištění kázně ve škole odpovídající lidské důstojnosti
- na ochranu před jakoukoli diskriminací
- získat a zveřejnit informace

Svou činnost parlament zaměřuje na:

- zlepšení postoje každého žáka ke školní práci a vzájemnou pomoc žáků
- hygienu a bezpečnost ve škole, pomoc při zajišťování čistoty a pořádku s cílem odstraňovat lhostejnost a
  nezájem
- pomoc při organizování chodu školy

Žákovský parlament má právo zejména:

- vyjadřovat se k pravidlům školy a mimoškolní činnosti